O obci Javorník


obec

Letecký snímek obce Javorník

Obec leží v nadmořské výšce 457 metrů na úpatí Horky (524 m. n. m.), západně vévodí zdejšímu okolí zdaleka viditelná Javornická hůra (583 m. n. m.). Až do počátku 19. století byl vrch holý, nezalesněný. Otevíral se tak pohled do krajiny vzdálené několik desítek kilometrů. První písemná zmínka o Javorníku pochází z roku 1290. Tehdy byla obec zapsána jako majetek pražských arcibiskupů. Světské ruce ves uchopily roku 1436, kdy Javorník získal Mikuláš Trčka z Lípy od císaře Zikmunda. Jeho potomci zde setrvávali až do roku 1547. Vlašimské a Štěpánovské panství pocítilo hlavně období, kdy se državy ujal Zdeněk Trčka. Vyznával hýřivý život, peníze vynakládal na radovánky a lid utlačoval. Ještě mnoho jmen se v průběhu staletí pyšnilo správou této obce. Připomeňme další majitele: Petr z Újezda, Václav, rytíř Čejka z Olbramovic, Jan z Vartenberka, Oktavián Vchynský z Vchynic. S příchodem Fridricha z Talmberka spadal Javorník pod panství Vlašimské. To od roku 1665 spravovala kněžna Beatrix z Porcie, od roku 1744 patřil tento okrsek Auerspergům. V současnosti jsou obce samosprávnými jednotkami. V předchozích letech byl Javorník spravován ze Zdislavic, roku 1990 dosáhl samostatnosti.

Dopravu přes Chlum, Zdislavice a Římovice do Vlašimi zajišťuje autobusová linka ČSAD. Do Javorníka se dostanete rovněž skrz severní úpatí Javornické hůry lesní cestou od penzionu Peklo; z Mnichovic, obejdete-li Hůru při jejím západním svahu nebo cestou přes vrch Horka. Můžete využít silničky z Trhového Štěpánova nad nádražím, která je zeleně značenou turistickou cestou až do Javorníka a pokračuje Černým lesem k silnici Keblov -­ Mnichovice. Nejbližší železniční stanice je v Trhovém Štěpánově. V obci najdeme vkusně upravený pomník padlým v obou světových válkách a západně, směrem k penzionu Peklo, kapli sv. Ludmily z roku 1893, renovovanou ke stoletému výročí jejího založení. Mezi další sakrální objekty počítáme 4 kříže, z nichž jeden je dřevěný, nedatovaný.

Návštěvníky osloví především lokalita „V Markovech“, kde se nachází malá víceúčelová vodní nádrž se skluzavkou. K dokonalému strávení rekreace přispěje i možnost využití obecního tenisového kurtu a nového fotbalového, nohejbalového a dětského hřiště.

Na blízké Javornické Hůře byla na podzim roku 2021 otevřena nová rozhledna Kalamajka.

Více informací o rozhledně a provozním řádu

KONTAKT PRO ZAPŮJČENÍ KLÍČE K ROZHLEDNĚ V JAVORNÍKU:
Ladislav Kopecký
Javorník čp.3

Tel: 734362085

Navštivte ráj houbařů, přijeďte obdivovat krásy zdejší krajiny! Srdečně vás zveme!

kaple

Kaple svaté Ludmily z roku 1893

pomnik

Pomník padlým v 1. a 2. světové válce

hriste

Nový sportovní areál – fotbalové hřiště, tenisový kurt, volejbalové hřiště, dětské hřiště

koupaliste

Koupaliště v Markovech

kalamajka

Rozhledna Kalamajka na Javornické Hůře

Napsal Jiří Horálek, tisk, přečteno 561150x